Qeparisi lejland v.17 h.80

Në stok
Kodi
331793
€4.45
Copë (1 Copë)
Shpërndaj:
Qeparisi lejland, i quajtur zakonisht si selvi Leyland, është një hibrid pjellor dy-gjenerik mes selvi Monterey (Cupressus macrocarpa) dhe cypress i rremë (Chamaecyparis nootkatensis). Është një rritje e shpejtë (80 cm në vit në fillim të viteve), konifer me gjelbërim të përjetshëm me një zakon të dendur, të gjerë kolonar me atë të ngushtë-piramidale që zakonisht rritet si një pemë. Karakteristikat e gjetheve të zbukuruara me gjethe gri-jeshile në degët e dendura të ngushta dhe kone me fruta ngjyrë kafe të errët dhe lëkura,kuqërremtë-kafe.Me ane te krasitjeve ajo merr forma te ndyshme.
Specifikime teknike
  • Emri shkencor: Leyland
  • Terreni: Perdoret nje terren me baze dheu pjellor ose humus  dhe argjile.
Write Your Own Review
Po vlerësoni:Qeparisi lejland v.17 h.80
Vlerësimi juaj
Copyright © 2022 MEGATEK // All rights reserved