Manual Motor Starter MS116-0.25, Ie = 0.16-0.25 A, Ics = 50 kA /400 V AC
In stock
SKU
85255
Piece (1 Piece)
Share:
The MS116-0.25 manual motor starter is a compact 45 mm width devices with a rated operational current of Ie = 0.25 A. This device is used to manually switch on and off motors and to protect them reliably and without the need for a fuse from short-circuits
Technical specification
  • Current: 0.16-0.25 A
  • Type: Manual Motor Starter
  • Voltage: 400 V