Manual Motor Starter MS116-0.40, Ie = 0.25-0.40 A, Ics = 50 kA /400 V AC
In stock
SKU
85256
Piece (1 Piece)
Share:
The MS116-0.4 manual motor starter is a compact 45 mm width devices with a rated operational current of Ie = 0.40 A. This device is used to manually switch on and off motors and to protect them reliably and without the need for a fuse from short-circuits,
Technical specification
  • Current: 0.25-0.40 A
  • Type: Manual Motor Starter
  • Voltage: 400 V