Manual Motor Starter MS116-0.16, 0.1-0.16 A, 600 V AC
In stock
SKU
85254
Piece (1 Piece)
Share:
The MS116-0.16 manual motor starter is a compact 45 mm width devices with a rated operational current of Ie = 0.16 A. This device is used to manually switch on and off motors and to protect them reliably and without the need for a fuse from short-circuits
Technical specification
  • Current: 0.1-0.16 A
  • Type: Manual Motor Starter
  • Voltage: 400 V
  • Brand: ABB
Write Your Own Review
You're reviewing:Manual Motor Starter MS116-0.16, 0.1-0.16 A, 600 V AC