KUZHINA

 1. Darka e Vitit të Ri: Si të shtroni tavolinën me stil dhe elementë festiv

  Koha kalon shumë shpejt dhe e gjen veten në tavolinën e natës së ndërrimit të viteve duke festuar me njerëzit e zemrës. Për t’u siguruar që darka juaj të jetë e kuruar në detaje por jo vetëm me ushqime të shijshme, është e rëndësishme të përdorni dhe enët e duhura të kuzhinës.

  Këtu janë disa nga enët themelore për të realizuar shtrimin e një tavoline plot stil dhe me motive festive.

  Lexo më shumë
 2. 3 mënyra pranverore për të shtruar tavolinën!

  Sigurisht që gatimi i shijshëm dhe bisedat e këndshme janë kryesore për mbushjen e një tavoline plot. Por nëse ke ndërmend të lësh mbresa tek të ftuarit apo familjarët e tu, duhet të shtrosh një tavolinë të bukur!

  Lexo më shumë
 3. Ja si të shtrosh një tryezë romantike...

  Mbrëmja e madhe romantike po afron, dhe nëse në vend të darkave jashtë nëpër restorante preferoni një mbrëmje më intime në ambientet e ngrohta të shtëpisë, zgjidhja e vetme është shtrimi i një darke mbresëlënëse për partnerin tënd.

  Lexo më shumë
 4. Një ëmbëlsirë e frikshme!

  Nëse këtë vit do e festosh Halloween, do të të duhet patjetër një kostum i këndshëm, disa dekorime për shtëpinë… Por nëse dhe ti si shumë nga ne e preferon festën për ëmbëlsirat e shpërndara mes miqsh, atëherë këtë recetë e kemi për ty!

  Lexo më shumë
 5. Sufle me çokollatë

  Mblidh të gjithë përbërësit dhe aksesorët e kuzhinës që të duhen dhe dhuroji vetes një ëmbëlsirë të shijshme sot!
  Ndonjëherë është e nevojshme të llastosh veten, dhe teksa kalon momente të qeta brenda në shtëpi, ëmbëlsirat duken si zgjidhja e duhur! Ku ka më mirë se të gatuash vetë ëmbëlsirën tënde të preferuar, por duke qenë se jo të gjithë janë të mirë në kuzhinë, ndonjëherë duhen receta të lehta e të shpejta për të na shuar urinë dhe për të na argëtuar në lojën e ëmbël me sheqerin. E tillë është dhe receta për suflenë me çokollatë.

  Lexo më shumë
 6. Prodhimi i verës në kushte shtëpie

  Të gjithë të apasionuarit e verës tani mund ta bëjnë vetë atë! Me pak mundim tashmë ti mund të shijosh verën tënde të bërë vetë, me përkushtim dhe në mënyrë artizanale. Si? Ndiq hapat...

  Lexo më shumë
 7. Si të organizosh frigoriferin

  Stina e verës na detyron që të gjitha ushqimet ti vendosim në frigorifer, por me ardhjen e këtij sezoni, lidhet edhe mënyra se si do të organizojmë vendosjen e produkteve në të.

  Lexo më shumë
 8. Çfarë është uji detox? Ja 3 recetat më të pëlqyera!

  Me afrimin e sezonit të nxehtë të vitit, uji bëhet gjithmonë e më tepër jetik në aktivitetet tona ditore, por edhe pse jemi në dijeni të të mirave që ai sjell, shpesh kemi probleme me dehidratimin.

  Lexo më shumë
 9. Mirëmëngjes me stil!

  Fundjava është koha ku kemi nevojë të relaksohemi dhe të kalojmë më shumë kohë me veten dhe të afërmit tanë. Një mëngjes energjik nis me një zgjim të mirë por dhe me një mëngjes të bollshëm. Është një mënyrë e mirë për të nisur dita bukur.

  Lexo më shumë
 10. Pashkët trokitën në derën tonë!

  Sapo afron kjo festë e shënuar, menjëherë në mendje na vijnë vezët e kuqe, një zakon ky i përcjellë ndër shekuj. Fillimisht ishin priftërinjtë ata qe u shpërndanin vezë të lyera me ngjyrë të kuqe njerëzve, si simbol i ringjalljes së Jezusit. Më vonë njerëzit nisën ti ngjyrosnin vetë duke i shtuar zbukurime nga më të ndryshmet, e duke i ndarë vezët edhe me njerez të tjerë jashtë familjes. Një traditë e hershme që na sjell më pranë të gjithëve ne që festojmë Pashkën, vezët janë për ortodoksët simboli i jetës.

  Lexo më shumë
Copyright © 2022 MEGATEK // All rights reserved