Çfarë është uji detox? Ja 3 recetat më të pëlqyera!

Çfarë është uji detox? Ja 3 recetat më të pëlqyera!

Të pish sa më shumë ujë gjatë ditës do të thotë të ndjekësh dietën më të mirë për të qenë gjithmonë në formë, energjik e me lëkurë të hidratuar. Me afrimin e sezonit të nxehtë të vitit, uji bëhet gjithmonë e më tepër jetik në aktivitetet tona ditore, por edhe pse jemi në dijeni të të mirave që ai sjell, shpesh kemi probleme me dehidratimin.

Për të "trukuar" trurin në mënyrë që të konsumojmë sa më shumë ujë, na duhet pak më shumë se sa vullnet. Fundja ky lëng pa ngjyrë, pa aromë dhe pa shije, përtej nevojës minimale, nuk të motivon më shumë për ta konsumuar. Por fatmirësisht ka disa mënyra mjaft të thjeshta dhe efikase që jo vetëm do të të bëjnë të konsumosh më shumë ujë, por edhe do ti shtojnë më shumë shije dhe vlera ushqyese këtij lëngu.

Uji detox ka filluar të bëhet mjaft popullor gjatë pranverës dhe verës së viteve të fundit, sepse është mjaft i lehtë për tu përgatitur dhe ka pafund receta për të. Me anë të detoksifikimit ky ujë largon të gjitha papastërtitë dhe toksinat në organizëm. Të ndihmon të biesh në peshë dhe e pasuron trupin plot me vitamina të rëndësishme.

Kur të nisësh ta përdorësh do të vësh re shtim të energjive trupore dhe përmirësim të humorit, i gjithë trupi dhe mendja do të mbushen me pozitivitet!

Këto janë 3 recetat më efektive të ujit detox për ty:

1. Më i përdoruri: Uji me kastravec, limon e mente.

Konsumimi i ujit me kastravec dhe limon në mëngjes me stomakun bosh do të këtë një ndikim të mrekullueshëm në organizëm. Limoni ndihmon në tretje, për të hequr toksinat e dëmshme në trup dhe për të pastruar e shkëlqyer lëkurën.

Përbërësit:

- Ujë 1.40 lt

-1/2 kastravec

- 1 limon

- Disa gjethe mente

 

Përgatitja:

Lajmë kastravecin dhe limonin duke e prerë në feta dhe pastrojmë me ujë të bollshëm gjethet e mentes. I vendosim të gjithë përbërësit në një kanë të gjerë dhe e mbushim atë me ujë. Është e rëndësishme që uji të përzihet disa herë dhe të lihet së paku një natë në frigorifer përpara konsumit.

2. Ujë detox me luleshtrydhe

Luleshtrydhet kanë antioksidantë, vitaminë C dhe shumë ushqyes të tjerë të dobishëm për trupin. Ky frut kaq i pëlqyer i bën mirë shëndetit kardiovaskular , mbron sistemin imunitar , rregullon sheqerin në gjak dhe ndihmon sistemin e tretjes.

Përbërësit:

- Ujë 1.40 lt

-10 kokrra luleshtrydhe

- 2 feta limon

- borzilok

- 1/2 gotë me lëng limoni

 

Përgatitja:

Pasi ti kemi pastruar të gjithë përbërësit me ujë të bollshëm i vendosim tek kana me ujë, i përziejmë bashkë dhe i lëmë në frigorifer rreth 5-orë për të shijuar më vonë disa gota gjatë ditës. Uji preferohet të konsumohet në temperaturë më të ulët se ai i ambientit.

 

3. Ujë detox me xhinxher dhe mente

Xhinxheri, kjo rrënjë kaq e çmuar me aromë, pastron thellësisht organizmin, ndihmon dhe stimulon aparatin tretës dhe ul nivelin e kolesterolit në gjak.

Përbërësit:

- Ujë 1.40 lt

-1 kastravec me feta

-3 feta limon

-10 gjethe mente

-xhinxher

 

Përgatitja:

Këshillohet që xhinxheri të pritet në një tabaka në feta sa më të holla me një thikë të mprehtë në mënyrë që të lëshojë më mirë esencën e tij.  I përziejmë të gjithë përbërësit në një enë dhe e vendosim ujin në frigorifer për 5-orë. Uji preferohet të konsumohet në temperaturë më të ulët se ai i ambientit.

Related articles
 1. Sufle me çokollatë

  Mblidh të gjithë përbërësit dhe aksesorët e kuzhinës që të duhen dhe dhuroji vetes një ëmbëlsirë të shijshme sot!
  Ndonjëherë është e nevojshme të llastosh veten, dhe teksa kalon momente të qeta brenda në shtëpi, ëmbëlsirat duken si zgjidhja e duhur! Ku ka më mirë se të gatuash vetë ëmbëlsirën tënde të preferuar, por duke qenë se jo të gjithë janë të mirë në kuzhinë, ndonjëherë duhen receta të lehta e të shpejta për të na shuar urinë dhe për të na argëtuar në lojën e ëmbël me sheqerin. E tillë është dhe receta për suflenë me çokollatë.

  Lexo më shumë
 2. Një ëmbëlsirë e frikshme!

  Nëse këtë vit do e festosh Halloween, do të të duhet patjetër një kostum i këndshëm, disa dekorime për shtëpinë… Por nëse dhe ti si shumë nga ne e preferon festën për ëmbëlsirat e shpërndara mes miqsh, atëherë këtë recetë e kemi për ty!

  Lexo më shumë
 3. 5 këshilla bazë për një barbekju të suksesshme

  Nëse ka diçka që gjithmonë do të na kujtojë që jemi në sezonin e bukur të verës, ajo është aroma e zgarës së ndezur që lundron nëpër ajër. Nëse këtë verë ke ndërmend të krijosh momente të paharrueshme të duhet patjetër një festë me barbekju!

  Lexo më shumë
Copyright © 2022 MEGATEK // All rights reserved